Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Wzór na świat

Z prof. dr. hab. Dariuszem Chruścińskim, kandydatem UMK do Nagrody Heisiga, rozmawia Ewa Walusiak-Bednarek

Kurs na English Division

Z prof. dr. hab. med. Arkadiuszem Jawieniem, dyrektorem Centrum Kształcenia w Języku Angielskim Collegium Medicum UMK o idei oraz wyzwaniach stojących przed kształceniem międzynarodowym, a także  o rozwoju studiów anglojęzycznych w dobie pandemii COVID-19 rozmawia Tomasz Ossowski

Spis od kulis

Z prof. dr. hab. Danielą Szymańską z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK oraz członkiem Prezydium Komitetu Nauk Demograficznych PAN rozmawia Winicjusz Schulz

Przestrzeń pomocy

Od kwietnia działa sieć Poradni Studenckich UMK. Jej powstanie to jeden z pomysłów na to, jak w ramach Uniwersytetów Europejskich dokonywać zmiany na Uczelni i w jej otoczeniu społeczno-gospodarczym, w duchu wartości europejskich.

Życie w czasach COVID

Pandemie zawsze były, są i będą. Na pewno nadzieją dla nas jest to, że każda plaga kiedyś mija, i że z obecną też sobie poradzimy. Lista pandemii na świecie w ostatnich 100 latach jest bardzo długa.

Linia czułości

Z prof. Radosławem Siomą z Instytutu Literaturoznawstwa UMK o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim rozmawia dr Marcin Lutomierski

Zdjęcie ilustracyjne

Biochemia miłości, czyli zakochany mózg

Co dzieje się w organizmie, gdy jesteśmy zakochani? Co to znaczy, że pomiędzy zakochanymi osobami zadziałała „chemia”, która sprawia, że odczuwamy ten niezwykły stan euforii i zafascynowania na samą myśl o ukochanym lub reagujemy na jej głos, bądź zapach ciała.

Zdjęcie ilustracyjne

Zrozumieć proces zapalny – komputer w walce z chorobami

Ludzki organizm składa się z różnego rodzaju wyspecjalizowanych komórek. Każda z nich zbudowana jest m.in. z białek. Co ciekawe stanowią one aż ¾ całkowitej suchej masy naszego ciała. Białka nie tylko wpływają na kształt czy strukturę komórek, ale również są odpowiedzialne za pełnione przez nie funkcje.

Aktor powinien być anarchistą

Z Ewą Wójciak – aktorką i wieloletnią dyrektorką legendarnego Teatru Ósmego Dnia – rozmawia Maurycy Męczekalski

– Urodziłaś się w Poznaniu, jesteś absolwentką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, tu powstał i ma swoją siedzibę Teatr Ósmego Dnia. Poznań to Twoje miasto?

Zdrowie i seks seniorów

Z prof. Piotrem Błajetem, dyrektorem Uniwersyteckiego Centrum Sportowego, rozmawia Winicjusz Schulz

„Tak jak młodość nie musi być radosna, tak samo starość nie musi być smutna”. Takim zdaniem zaczyna Pan swoją książkę „Zdrowie i seks seniorów”. Ale przy okazji stawia Pan warunki, by starość mogła być radosna. Ten najważniejszy to zdrowie. Niby to oczywiste. Każdy o nim marzy. Nawet tego sobie najczęściej życzymy. Ale jak to zrealizować?