Wiadomości

Nauka czyni mistrza
Z dr Anną Marią Kolą z Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych – kierownikiem zespołu mającego w gestii sprawy jakości kształcenia studentów i doktorantów zespołu wdrażającego strategię uczelni badawczej UMK rozmawia Winicjusz Schulz

Teatr w czasach zarazy
28. Alternatywne Spotkania Teatralne KLAMRA przejdą do historii jako edycja wyjątkowa. Z powodu pandemii COVID-19 festiwal odbył się zamiast wiosną w jesiennym terminie. Teatr, dla którego istotną materią jest kontakt widza z artystą, przepływ energii i emocji, mocno stracił na lockdownie. Tegoroczna edycja wymaga podkreślenia słowa: spotkania.

Nowy stary znajomy, czyli grafen
Ostatnie dziesięciolecie jest zdominowane przez lawinę nowych produktów, które oferują zupełnie nowe parametry użytkowe lub znaczne ich zaawansowanie. Można wymienić prawdziwą inwazję smartfonów i tabletów o wysokiej rozdzielczości generowanych obrazów oraz coraz dłuższym czasie pracy. Postęp wynika m.in. z opanowania produkcji wydajnych baterii o wysokiej pojemności elektrycznej i niewielkiej masie oraz wymiarach.

Zobaczyć niewidzialne, czyli obserwacje czarnej dziury w centrum Drogi Mlecznej
Astronomowie i astronomki to specjaliści od obserwacji Wszechświata, który w dużej mierze jest niewidzialny ani dla ludzkiego oka, ani dla największych teleskopów optycznych na Ziemi. Wykorzystują w tym celu obserwacje z całego zakresu widma elektromagnetycznego – od bardzo energetycznego promieniowania gamma do promieniowania radiowego ukazującego chłodne, pyłowe obszary galaktyk.

Boże Narodzenie: więcej niż zwyczaj – od liturgii mozarabskiej po hiszpańską współczesność
Jeden z XX-wiecznych niemieckich filozofów religii Bernhard Welte (†1983) zwracał przed laty uwagę, że wielu zwyczajom religijnym często grozi „bezistocie” (niem. Unwesen), to znaczy skupienie się jedynie na warstwie kulturowej, przeżywaniu „form wyrazu” przy jednoczesnym ignorowaniu czy zapomnieniu o tym, co jest istotą i podstawowym ich znaczeniem.

To, co wspólne
O uczuciach zwierząt, zwierzęcej moralności i człowieczym szowinizmie gatunkowym – z mgr Julią Sikorską z Katedry Psychologii Poznawczej i Porównawczej UMK rozmawia Ewa Walusiak-Bednarek.
– Wkrótce Święta Bożego Narodzenia. To dla wielu z nas czas szczególny. Przez wieki wierzyliśmy, a dzieci pewnie i teraz wierzą, że o północy w Wigilię zwierzęta mówią ludzkim głosem.

Starszy człowiek i muzyka
„Muzyka zmniejsza stres, łagodzi strach, dodaje energii i poprawia pamięć.
Muzyka sprawia, że ludzie są mądrzejsi”.
Jeanette Vos
Muzyka towarzyszy nam od zarania dziejów i nic nie wskazuje na to, żeby miało się to zmienić w przyszłości.

Szersze spojrzenie na świat
Z dr. hab. Przemysławem Żywiczyńskim, prof. UMK (Wydział Humanistyczny) – kierownikiem zespołu nr 2 (mającym w gestii współpracę badawczą z renomowanymi uczelniami) zespołu wdrażającego strategię uczelni badawczej UMK rozmawia Winicjusz Schulz
– Renomowana uczelnia – czyli jaka? Mająca wysoką pozycję w rankingach?

W poszukiwaniu zasad reorganizacji ludzkiego mózgu
Zastosowanie nowoczesnych technologii i zaawansowanych technik analitycznych coraz bardziej przybliża nas do poznania sposobu funkcjonowania ludzkiego mózgu. Poznanie podstawowych zasad organizacji i reorganizacji sieci neuronalnych ludzkiego mózgu może znacząco przyczynić się nie tylko do postępu w medycynie, ale także do rozwoju modeli sztucznej inteligencji.

SurVirval – czynniki przetrwania firm w warunkach koronakryzysu
Co pomoże, a co zagraża przetrwaniu przedsiębiorstw w czasie obecnego kryzysu, co robią właściciele firm, by utrzymać się na rynku – to niektóre z pytań, na które odpowiedzi poszukuje w ramach projektu badawczego SurVirval zespół ekonomistów z różnych ośrodków naukowych w Polsce.

Zdrowie i seks seniorów
Z prof. Piotrem Błajetem, dyrektorem Uniwersyteckiego Centrum Sportowego, rozmawia Winicjusz Schulz
– „Tak jak młodość nie musi być radosna, tak samo starość nie musi być smutna”. Takim zdaniem zaczyna Pan swoją książkę „Zdrowie i seks seniorów”. Ale przy okazji stawia Pan warunki, by starość mogła być radosna. Ten najważniejszy to zdrowie. Niby to oczywiste. Każdy o nim marzy. Nawet tego sobie najczęściej życzymy. Ale jak to zrealizować?