Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Stąd do przyszłości

Z prof. Andrzejem Tretynem, rektorem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, rozmawia Winicjusz Schulz.

– Wraz z inauguracją nowego roku akademickiego weszła w życie nowa ustawa o szkolnictwie wyższym, powszechnie zwana także, dla podkreślenia jej rangi, Konstytucją dla nauki. Jakie jej zapisy uważa Pan za najbardziej przełomowe?

Powrót Torunia do Polski

Ruch narodowy w zaborze pruskim różnił się wyraźnie od tego typu organizacji w innych zaborach. W autonomicznej Galicji Polacy mogli swobodnie rozwijać swoją kulturę, język polski był traktowany na równi z niemieckim w administracji.

Dar historii

Nie tylko Polacy obchodzą w tym roku stulecie niepodległości. Świętowanie zaczęło się najwcześniej na Litwie, już w lutym.

Jeszcze na początku 1918 r. przedstawiciele większości narodów mieszkających w naszej części Europy mogli tylko pomarzyć o własnym państwie. Niektóre miały za sobą długą historię państwowości, odebranej przez zaborczych sąsiadów, a część narodów dopiero do niej dojrzewała. Wszystkie liczyły na dogodny obrót losów I wojny światowej i upadek słabnących mocarstw.

Boże Narodzenie, czyli święto nieśmiertelne

Z prof. Markiem Szulakiewiczem, kierownikiem Katedry Teorii Kultury i Religii Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK rozmawia Winicjusz Schulz

- Święta Bożego Narodzenia – jakie byłyby pierwsze Twoje skojarzenia, wspomnienia związane z takim hasłem?

- Najpierw chciałbym wyrazić zdziwienie tym, że chcesz ze mną rozmawiać na taki temat.

Dobry uniwersytet to także dobra matematyka (1)

Z prof. Danielem Simsonem, wybitnym matematykiem, wieloletnim dyrektorem Instytutu Matematyki, a później dziekanem Wydziału Matematyki i Informatyki UMK, laureatem wyróżnienia Convallaria Copernicana, rozmawia dr Joanna Karłowska-Pik

Panie Profesorze, Pana wczesne dzieciństwo przypadło na trudne lata II wojny światowej. Mimo tego zdobył Pan bardzo szybko wykształcenie i osiągnął znaczącą pozycję naukową.

Dom daleko od domu

W roku 2018 odbyły się dwie wyprawy naukowe do Stacji Polarnej UMK na Spitsbergenie: 45. wyprawa od 19 kwietnia do 2 maja, a 46. wyprawa od 2 lipca do 17 września.

O nadwadze i otyłości psów

Prawidłowa masa ciała jest czynnikiem wpływającym na wiele aspektów życia psa. Nadwaga i otyłość często przyczyniają się do rozwoju oraz powikłań chorób dieto-zależnych, w tym metabolicznych. Dla zachowania zdrowia istotne jest dążenie do osiągnięcia idealnej masy ciała IBW (ideal body weight) nazywanej należną lub pożądaną masą ciała. Jest to optymalna wartość, która sprzyja osiągnięciu najdłuższego czasu życia. W przypadku psów niemożliwym jest określenie jednej uniwersalnej, prawidłowej jej wartości, dlatego dla każdej rasy do tego problemu musimy podchodzić indywidualnie.

Uprawa jazzu

Z Janem „Ptaszynem” Wróblewskim, legendą polskiego jazzu, rozmawia Maurycy Męczekalski

W tym roku obchodzimy sześćdziesiątą rocznicę powstania klubu „Od Nowa”. Czy pamiętasz swój pierwszy koncert w toruńskiej „Od Nowie”?

Kariera dwutorowa

Naszym studentom-sportowcom, którzy zakwalifikowali się do uniwersyteckiego programu kariery dwutorowej zadaliśmy pytanie: dlaczego wybrali UMK w Toruniu? Wszyscy wskazują na możliwość holistycznego połączenia kariery sportowej z możliwością zdobycia wykształcenia i dyplomu renomowanego Uniwersytetu.

Jubileusz Profesora Kazimierza Lubińskiego

7 września 2018 r. w reprezentacyjnych wnętrzach Dworu Artusa w Toruniu odbyła się uroczystość jubileuszu urodzin oraz 45-lecia pracy naukowo-dydaktycznej prof. dr. hab. Kazimierza Lubińskiego.

Uroczystość zorganizowana została pod patronatem prezydenta Torunia Michała Zaleskiego, z udziałem prof. dr. hab. Andrzeja Sokali – prorektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Moniki Kuleszy-Czupryn - dyrektor Wydawnictwa Wolters Kluwer oraz wielu wybitnych przedstawicieli nauki i praktyki prawa procesowego cywilnego.