Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Konkurs "Głosu Uczelni" na artykuł popularnonaukowy

Regulamin Konkursu "Głosu Uczelni" na artykuł popularnonaukowy

Młodzi, czyli jacy?

Z prof. Krystyną Szafraniec, socjolożką, autorem prowadzącym raportu „Młodzi 2018. Cywilizacyjne wyzwania – edukacyjne konieczności”, Warszawa 2019: Wydawnictwo Apropos, rozmawia Winicjusz Schulz

– Siedem lat to z punktu widzenia socjologa dużo? Poprzedni raport, który Pani przygotowała, nosił tytuł „Młodzi 2011”. Co stało się po tych 7 latach z młodym pokoleniem?

Diagnostyka okulistyczna jutra

Oko ludzkie, jako narząd zmysłu wzroku, umożliwia człowiekowi podstawowy kontakt ze światem zewnętrznym. Pogorszenie jakości widzenia, bądź całkowita jego utrata, znacząco wpływa na jakość życia, ponieważ zdecydowaną większość informacji zmysłowej odbieramy drogą wzrokową. Starzenie się powoduje, iż coraz więcej ludzi boryka się z problemami związanymi z widzeniem. Ze względu na wydłużający się wiek życia, utrata widzenia staje się zatem problemem globalnym, ponieważ liczba osób z zaburzeniami ostrości widzenia będzie się znacznie powiększać.

Pokusa manipulacji

Z prof. Sabahudinem Hadžialićem, wybitnym specjalistą zajmującym się problematyką etyki mediów społecznościowych, rozmawia dr hab. Dorota Siemieniecka, prof. UMK.

Szanowny Panie Profesorze, bardzo proszę o zdefiniowanie czym jest manipulacja i jak możemy ją rozpoznać w przestrzeni mediów?

Określenie „manipulacji” jest zależne od tego, na jakim obszarze aktywności człowieka się skupiamy.

Kawa na zdrowie?

Postęp cywilizacyjno kulturowy, niosący zmiany w trybie i tempie życia powoduje, że popularne staje się stosowanie różnego rodzaju środków spożywczych i napojów pobudzających, polepszających koncentrację i sprawność intelektualną, a także poprawiających ogólną kondycje zdrowotną. Niezwykle popularnym środkiem tego typu jest kawa, a dane płynące z całego świata wskazują, że jej roczna konsumpcja to nawet około 9 milionów ton.

Piękny, dwudziestoletni…

1.

To była już 20. edycja Majowego BUUMu Poetyckiego! Festiwal został pomyślany, jako zryw wolności słowa, niezależności języka literatury i niebywałej energii twórczej ludzi pióra.

Zdrowie i seks seniorów

Z prof. Piotrem Błajetem, dyrektorem Uniwersyteckiego Centrum Sportowego, rozmawia Winicjusz Schulz

„Tak jak młodość nie musi być radosna, tak samo starość nie musi być smutna”. Takim zdaniem zaczyna Pan swoją książkę „Zdrowie i seks seniorów”. Ale przy okazji stawia Pan warunki, by starość mogła być radosna. Ten najważniejszy to zdrowie. Niby to oczywiste. Każdy o nim marzy. Nawet tego sobie najczęściej życzymy. Ale jak to zrealizować?