Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Wiadomości

zdjęcie

Stąd do przyszłości

Z prof. Andrzejem Tretynem, rektorem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, rozmawia Winicjusz Schulz.

– Wraz z inauguracją nowego roku akademickiego weszła w życie nowa ustawa o szkolnictwie wyższym, powszechnie zwana także, dla podkreślenia jej rangi, Konstytucją dla nauki. Jakie jej zapisy uważa Pan za najbardziej przełomowe?

więcej informacji

zdjęcie

Powrót Torunia do Polski

Ruch narodowy w zaborze pruskim różnił się wyraźnie od tego typu organizacji w innych zaborach. W autonomicznej Galicji Polacy mogli swobodnie rozwijać swoją kulturę, język polski był traktowany na równi z niemieckim w administracji.

więcej informacji

zdjęcie

Dar historii

Nie tylko Polacy obchodzą w tym roku stulecie niepodległości. Świętowanie zaczęło się najwcześniej na Litwie, już w lutym.

         Jeszcze na początku 1918 r. przedstawiciele większości narodów mieszkających w naszej części Europy mogli tylko pomarzyć o własnym państwie. Niektóre miały za sobą długą historię państwowości, odebranej przez zaborczych sąsiadów, a część narodów dopiero do niej dojrzewała. Wszystkie liczyły na dogodny obrót losów I wojny światowej i upadek słabnących mocarstw.

więcej informacji

zdjęcie

Boże Narodzenie, czyli święto nieśmiertelne

Z prof. Markiem Szulakiewiczem, kierownikiem Katedry Teorii Kultury i Religii Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK rozmawia Winicjusz Schulz

- Święta Bożego Narodzenia – jakie byłyby pierwsze Twoje skojarzenia, wspomnienia związane z takim hasłem?

- Najpierw chciałbym wyrazić zdziwienie tym, że chcesz ze mną rozmawiać na taki temat.

więcej informacji

zdjęcie

Dobry uniwersytet to także dobra matematyka (1)

Z prof. Danielem Simsonem, wybitnym matematykiem, wieloletnim dyrektorem Instytutu Matematyki, a później dziekanem Wydziału Matematyki i Informatyki UMK, laureatem wyróżnienia Convallaria Copernicana, rozmawia dr Joanna Karłowska-Pik

Panie Profesorze, Pana wczesne dzieciństwo przypadło na trudne lata II wojny światowej. Mimo tego zdobył Pan bardzo szybko wykształcenie i osiągnął znaczącą pozycję naukową.

więcej informacji

zdjęcie

Dom daleko od domu

W roku 2018 odbyły się dwie wyprawy naukowe do Stacji Polarnej UMK na Spitsbergenie: 45. wyprawa od 19 kwietnia do 2 maja, a 46. wyprawa od 2 lipca do 17 września.

więcej informacji

zdjęcie

O nadwadze i otyłości psów

Prawidłowa masa ciała jest czynnikiem wpływającym na wiele aspektów życia psa. Nadwaga i otyłość często przyczyniają się do rozwoju oraz powikłań chorób dieto-zależnych, w tym metabolicznych. Dla zachowania zdrowia istotne jest dążenie do osiągnięcia idealnej masy ciała IBW (ideal body weight) nazywanej należną lub pożądaną masą ciała. Jest to optymalna wartość, która sprzyja osiągnięciu najdłuższego czasu życia. W przypadku psów niemożliwym jest określenie jednej uniwersalnej, prawidłowej jej wartości, dlatego dla każdej rasy do tego problemu musimy podchodzić indywidualnie.

więcej informacji

zdjęcie

Uprawa jazzu

Z Janem „Ptaszynem” Wróblewskim, legendą polskiego jazzu, rozmawia Maurycy Męczekalski

W tym roku obchodzimy sześćdziesiątą rocznicę powstania klubu „Od Nowa”. Czy pamiętasz swój pierwszy koncert w toruńskiej „Od Nowie”?

więcej informacji

zdjęcie

Kariera dwutorowa

Naszym studentom-sportowcom, którzy zakwalifikowali się do uniwersyteckiego programu kariery dwutorowej zadaliśmy pytanie: dlaczego wybrali UMK w Toruniu? Wszyscy wskazują na możliwość holistycznego połączenia kariery sportowej z możliwością zdobycia wykształcenia i dyplomu renomowanego Uniwersytetu.

więcej informacji

zdjęcie

Jubileusz Profesora Kazimierza Lubińskiego

7 września 2018 r. w reprezentacyjnych wnętrzach Dworu Artusa w Toruniu odbyła się uroczystość jubileuszu urodzin oraz 45-lecia pracy naukowo-dydaktycznej prof. dr. hab. Kazimierza Lubińskiego.

Uroczystość zorganizowana została pod patronatem prezydenta Torunia Michała Zaleskiego, z udziałem prof. dr. hab. Andrzeja Sokali - prorektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Moniki Kuleszy-Czupryn - dyrektor Wydawnictwa Wolters Kluwer oraz wielu wybitnych przedstawicieli nauki i praktyki prawa procesowego cywilnego.

więcej informacji

zdjęcie

Słowo wstępne

Z wielką satysfakcją oddajemy do rąk Czytelników „Głos Uczelni” w nowej – całkowicie różnej od poprzednich – odsłonie. Najstarsze polskie czasopismo akademickie zmienia nie tylko szatę graficzną, objętość i cykl wydawniczy. Przede wszystkim zmienia się koncepcja jego zawartości merytorycznej i sposobu funkcjonowania w przestrzeni medialnej. „Głos” staje się periodykiem ściśle popularnonaukowym, skupionym na najnowszych i najciekawszych dokonaniach naszych pracowników, doktorantów i studentów. 

więcej informacji

zdjęcie

Jarosław Gowin dla "Głosu Uczelni"

Szanowni Państwo,
Dziękuję za zaproszenie do zabrania głosu w najstarszym piśmie akademickim w Polsce w tak ważnym dla Redakcji i Czytelników czasie.

więcej informacji

zdjęcie

Dawne i współczesne oblicze medycyny weterynaryjnej

Śledząc dzieje medycyny weterynaryjnej, nietrudno dostrzec jej pierwotny, głęboki związek z medycyną. Pierwsi lekarze w starożytności okazjonalnie trudnili się leczeniem zwierząt. Kodeks Hammurabiego przewidywał nagrodę za wyleczenie wołu w wysokości 1/6 przewidzianej za wyleczenie niewolnika. Podobnie mniej wynosiła kara za nieskuteczną terapię, zakończoną trwałym kalectwem lub śmiercią pacjenta. Pierwsze szpitale dla różnych gatunków zwierząt powstawały już ponad 2 tys. lat temu w Indiach, natomiast dla zwierząt z jakiegoś powodu wyróżnionych np. kotów czy bocianów – w czasach proroka Mahometa.

więcej informacji

zdjęcie

Jeżeli nie morfina, to co?

Przełomowe badanie kardiologów z Collegium Medicum UMK wytycza nowe europejskie standardy leczenia zawału serca. Z prof. dr. hab. Jackiem Kubicą, kierownikiem Katedry i Kliniki Kardiologii i Chorób Wewnętrznych na Wydziale Lekarskim, którego zespół przeprowadził badanie, po raz pierwszy na świecie wykazujące szkodliwy wpływ morfiny stosowanej w leczeniu zawału serca rozmawia Tomasz Ossowski.

więcej informacji

zdjęcie

Toruński ośrodek konserwacji zabytków - tradycja i współczesne wyzwania

W drugiej połowie XX wieku naukowe podstawy działań konserwatorskich rozwijały się w Polsce równolegle z innymi ośrodkami w Europie. Założenie, że konserwacja dzieła nie może się odbywać bez dokładnego rozpoznania zabytku było bliskie toruńskiej szkole konserwacji od początku jej istnienia.

więcej informacji

zdjęcie

Różne aspekty alergii

Z prof. dr. hab.Zbigniewem Bartuzi, prezydentem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, kierownikiem Katedry i Kliniki Alergologii, Immunologii Klinicznej i Chorób Wewnętrznych Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UMK rozmawia Winicjusz Schulz

więcej informacji

zdjęcie

Życiodajne aminy

Witaminy są niezwykłymi związkami, które cechuje wyjątkowa moc. Są to różnorodne związki organiczne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania każdej komórki żywego ustroju. Pełnią rolę regulacyjną, jako biokatalizatory są niezbędne do utrzymania prawidłowych procesów metabolicznych zachodzących w komórkach.

więcej informacji

zdjęcie

Kulturalnie od 60 lat

Z mgr. Maurycym Męczekalskim, dyrektorem Akademickiego Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa” rozmawia Wojciech Streich

więcej informacji

zdjęcie

Mistrzyni świata i Europy

Studentka UMK Katarzyna Zillmann stanęła na najwyższym stopniu podium wioślarskich Mistrzostw Świata. Polska czwórka podwójna, w składzie Katarzyna Zillmann, Maria Springwald, Marta Wieliczko, Agnieszka Kobus-Zawojska, sięgnęła po złoto.

więcej informacji

Archiwum