Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Toksykologia i mumie

Z mgr inż. Marzeną Sykuterą, specjalistką laboratoryjnej toksykologii sądowej w Katedrze Medycyny Sądowej na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum UMK oraz mgr Dagmarą Sochą z Centrum Badań Andyjskich UW o udziale w międzynarodowych badaniach ciał dzieci, zachowanych w formie zamarzniętych mumii, składanych 500 lat temu w rytualnej ofierze bóstwom przez Inków w Peru, rozmawia Tomasz Ossowski

Zdjęcie ilustracyjne

Inflacja a pandemia koronawirusa oraz wojna

Co napędza inflację? Jakie będą długoterminowe inflacyjne skutki pandemii COVID-19 oraz rosyjskiej inwazji na Ukrainę? Te pytania są ostatnio często zadawane przez coraz większą liczbę wybitnych ekonomistów i praktyków życia gospodarczego. Odpowiedź na te pytania jest ważna dla długookresowego dobrobytu. Niemniej jednak nie jest ona prosta.

Ten wytworny święty Jakub... (5) – czas na konkluzje

„Widziałem w ostatnich latach mnóstwo gotyckich kościołów – i w Kolonii, Wiedniu, Strassburgu, Amiens i Chartres […],  ale czegoś  tak wytwornego jak ten święty Jakub – nie widziałem” (S. Przybyszewki 1908). Architektoniczna kreacja podziwiana przez Stanisława Przybyszewskiego to toruński święty Jakub, którego tajemnice archeolodzy odkrywali w latach 2008–2020 (1). O pracach tych sukcesywnie informowaliśmy na łamach „Głosu Uczelni”.

Uchodźcy – nie tylko Ukraina

Z prof. Danielą Szymańską z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK oraz prezydium Komitetu Nauk Demograficznych PAN o tym, jak wojna i uchodźcy zmienią demograficzny obraz Ukrainy i Polski rozmawia Winicjusz Schulz

Mózg, umysł, uczenie się

Żadna z istot żywych na Ziemi nie uczy się tak dużo jak homo sapiens, który dzięki tej ewolucyjnej cesze powołał do życia i rozbudował naszą cywilizację. A wszystko za sprawą mózgu wyposażonego we wszystko, co do uczenia się jest niezbędne – a przez to najpotężniejszej we wszechświecie maszyny samouczącej się.

Kulinarne sławy. Paul Tremo

Paul Tremo (1734–1810) był kuchmistrzem ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zasłynął jako twórca obiadów czwartkowych, spotkań literatów i uczonych, które odegrały ważną rolę w rozwoju polskiego oświecenia. Z pochodzenia był Francuzem, hugenotą (członkiem kościoła ewangelicko-reformowanego).

KLAMRA 2022: Crème de la crème teatralnej alternatywy

Jubileuszowa, bo 30. odsłona Alternatywnych Spotkań Teatralnych KLAMRA upłynęła nam jak zwykle za szybko. To było osiem intensywnych wieczorów, czyli 11 spektakli, 12 spotkań, koncert jazzowy, dwa filmy i także dwie wystawy…

Zdjęcie ilustracyjne

Dlaczego Rosja zaczęła wojnę?

Wojna Rosji z Ukrainą była osobistą decyzją Putina. Dlaczego podjął on tę decyzję? Jak on mógł to zrobić?

Z królewskich ambicji

Z prof. Bartoszem Awianowiczem z Instytutu Literaturoznawstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, badaczem intelektualnej historii Torunia, rozmawia prof. Marcin Czyżniewski

Opieka zdrowotna po przejściach

Z dr. Jackiem Krysiem, dyrektorem Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy, o wpływie epidemii koronawirusa, a także ostatniego masowego napływu uchodźców z Ukrainy na kondycję polskiego szpitalnictwa oraz na procedury kliniczne rozmawia Tomasz Ossowski

Jak się mieszka?

Z prof. Ewą Siemińską z Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK, o rynku mieszkaniowym, rozmawia Winicjusz Schulz

Zdjęcie ilustracyjne

Wątroba – wyjątkowy organ zmieniający się z wiekiem

Wątroba jest organem, który z uwagi na pełnione liczne funkcje jest kluczowym zarówno w stanie zdrowia, jak i w odniesieniu do szeregu chorób, toczących się także poza jej obszarem.

Teatr jest alternatywą

Jest rok 1998. Dopiero co zatrudniona, nieopierzona dziennikarka redakcji kulturalnej toruńskiego oddziału Polskiego Radia PiK idzie do Klubu „Od Nowa” na Akademickie Spotkania Teatralne KLAMRA. I zostaje wchłonięta.

Strofy z Ukrainy

Wyboru dokonali pracownicy naukowi Katedry Literatur Słowiańskich, Instytutu Literaturoznawstwa Wydziału Humanistycznego UMK: dr hab. Anna Kościołek, prof. UMK, dr hab. Iwona Rzepnikowska, prof. UMK oraz dr Łukasz Gemziak

Sukces doceniony

Zawodniczki i zawodnicy spod znaku Gryfa wywalczyli podczas Igrzysk Olimpijskich dziewięć z czternastu medali, jakie w udziale przypadły reprezentacji Polski. Sukces akademickich medalistów został doceniony przez Zarząd Główny Akademickiego Związku Sportowego.