Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Kierunek: zdrowie!

Z prof. Beatą Przyborowską, prorektor UMK oraz prof. Piotrem Błajetem z Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych UMK o badaniach dotyczących zachowań zdrowotnych i wolnoczasowych studentów UMK w czasie pandemii, rozmawia Winicjusz Schulz

Czym jest dla współczesnego człowieka śmierć?

Żyjemy w czasie niezwykłym. Po raz pierwszy w historii ludzkości na taką skalę codziennie odliczamy śmierć. Globalnie i lokalnie. Początkowo wielu to szokowało. Z czasem do tej odliczanki przywykliśmy.

Galaktyka Lem

Z dr. hab. Maciejem Wróblewskim, prof. UMK z Katedry Antropologii Literatury i Nowych Mediów Instytutu Literaturoznawstwa Wydziału Humanistycznego UMK rozmawia Winicjusz Schulz

Nowa jakość polszczyzny

Z dr. hab. Pawłem Tańskim, prof. UMK, literaturoznawcą i poetą, o twórczości Tadeusza Różewicza rozmawia dr Marcin Lutomierski

Zrozumieć proces zapalny – komputer w walce z chorobami

Ludzki organizm składa się z różnego rodzaju wyspecjalizowanych komórek. Każda z nich zbudowana jest m.in. z białek. Co ciekawe stanowią one aż ¾ całkowitej suchej masy naszego ciała. Białka nie tylko wpływają na kształt czy strukturę komórek, ale również są odpowiedzialne za pełnione przez nie funkcje.

Pomagać i wspierać

Z dr Małgorzatą Fopką-Kowalczyk, dyrektorem nowo powstałego Uniwersyteckiego Ośrodka Wsparcia i Rozwoju Osobistego rozmawia Wojciech Streich

List z Paryża

Mija rok od Święta Uniwersytetu UMK – środa 19 lutego 2020 jest dla mnie nie do zapomnienia. Wtedy jeszcze nie przychodziło mi do głowy, że nasze życie będzie inne, i że w ciągu paru miesięcy nasza codzienność kompletnie zwariuje, począwszy od najmniejszych czynności domowych.

Aktor powinien być anarchistą

Z Ewą Wójciak – aktorką i wieloletnią dyrektorką legendarnego Teatru Ósmego Dnia – rozmawia Maurycy Męczekalski

– Urodziłaś się w Poznaniu, jesteś absolwentką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, tu powstał i ma swoją siedzibę Teatr Ósmego Dnia. Poznań to Twoje miasto?

Zdrowie i seks seniorów

Z prof. Piotrem Błajetem, dyrektorem Uniwersyteckiego Centrum Sportowego, rozmawia Winicjusz Schulz

„Tak jak młodość nie musi być radosna, tak samo starość nie musi być smutna”. Takim zdaniem zaczyna Pan swoją książkę „Zdrowie i seks seniorów”. Ale przy okazji stawia Pan warunki, by starość mogła być radosna. Ten najważniejszy to zdrowie. Niby to oczywiste. Każdy o nim marzy. Nawet tego sobie najczęściej życzymy. Ale jak to zrealizować?