Wiadomości

Kopernik wciąż odkrywany
Z prof. dr. hab. Krzysztofem Mikulskim rozmawiają dr Ewa Walusiak-Bednarek i prof. Marcin Czyżniewski

Nie tylko patrząc w gwiazdy
Z prof. Januszem Małłkiem rozmawia prof. Marcin Czyżniewski

Mikołaj Kopernik – autor pierwszych rozpraw ekonomicznych w Polsce
Mikołaj Kopernik był nie tylko astronomem, matematykiem, konstruktorem, prawnikiem, lekarzem, tłumaczem literatury klasycznej, duchownym, kartografem, ale również ekonomistą i działaczem gospodarczym.

Lekarz Mikołaj Kopernik
Kopernik nie dokonał żadnego przełomu w medycynie i choć przez ponad 40 lat prowadził praktykę lekarską, to niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę. W tym czasie był, co jest równie ciekawe, jedynym lekarzem na Warmii.

Czy Kopernik mówił po polsku?
Kwestia polskości wielkiego astronoma jest dyskutowana od dawna, szczególnie w środowisku historyków (por. Małłek 2015: 133; Mikulski 2015: 253–257). Do prawdy przybliża nas poszukiwanie źródeł związanych z miejscem zamieszkania i życiem przodków Mikołaja Kopernika oraz analiza dokumentów.

Kopernik od kuchni. Królewiecka książka kucharska
W Roku Kopernikańskim będziemy pisać o Koperniku od kuchni. Choć o ulubionych potrawach, smaku i kulinarnych pasjach wielkiego astronoma nic właściwie nie wiemy, to spróbujemy przedstawić od kuchni świat, w którym żył patron naszego uniwersytetu.

Muzyka u Mikołaja Kopernika
Lata życia Mikołaja Kopernika to niezwykle interesujący okres historii muzyki. Obejmuje on czasy muzycznego renesansu, który dziś zwykle kojarzymy z głównie z jego dojrzałą postacią, jaką osiągnął w wielogłosowej muzyce wieku XVI.

Granica. Wytrzymałości
Pierwsze dwa tygodnie po 24 lutego pamiętam bardzo dobrze, ale nie da się tych dni ułożyć w żadną barwną historię – wszystko stało się czarno-białe. Zabójcy i ratownicy. Swoi i wrogowie. Skrajne emocje podziwu i wściekłości. Bezgraniczne uczucia niesamowitej wdzięczności i niewyobrażalnej chęci zemsty.

Ruch w bezruchu
Z Mają Komorowską, wybitną aktorką filmową i teatralną, profesorem Akademii Teatralnej w Warszawie, gościem specjalnym tegorocznych Alternatywnych Spotkań Teatralnych KLAMRA, rozmawia Maurycy Męczekalski

Wątroba – wyjątkowy organ zmieniający się z wiekiem
Wątroba jest organem, który z uwagi na pełnione liczne funkcje jest kluczowym zarówno w stanie zdrowia, jak i w odniesieniu do szeregu chorób, toczących się także poza jej obszarem.

Sukces doceniony
Zawodniczki i zawodnicy spod znaku Gryfa wywalczyli podczas Igrzysk Olimpijskich dziewięć z czternastu medali, jakie w udziale przypadły reprezentacji Polski. Sukces akademickich medalistów został doceniony przez Zarząd Główny Akademickiego Związku Sportowego.