Nauka

Filozofia wobec zwierząt (Z dedykacją dla Jerzego Skolimowskiego)
Z dr. Marcinem Leźnickim z Katedry Historii Filozofii, Filozofii Systematycznej i Etyki UMK rozmawia dr Ewa Walusiak-Bednarek

DNA – geny, nauka i my – początki poznania
W roku 2023 mija 70 lat od odkrycia struktury cząsteczki DNA – nośnika informacji genetycznej, a zatem molekuły kodującej informację o budowie i funkcjach wszystkich form życia ziemskiego.

Kuchnia japońska przepisem na długowieczność
Dieta mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni uchodzi za jedną z najzdrowszych na świecie. Populacja Japonii cechuje się długowiecznością oraz niskim odsetkiem zapadalności na nowotwory i choroby serca.

Niesamowita bakteria widzialna gołym okiem
Mogłoby się wydawać, że mikroskopijny rozmiar jest niezbywalną cechą organizmów należących do przedstawicieli królestwa bakterii (Prokaryota). Tegoroczne odkrycie jednakże stoi w kontrze do tego przeświadczenia i udowadnia istnienie bakterii osiągających wielkość porównywalną do ziarna ryżu.

Gaik: wiosenne kolędowanie
Przełom zimy i wiosny był w kulturze tradycyjnej świętowany w różny sposób. Na ziemiach polskich przez wieki obchodzono domostwa z gaikiem (goikiem), zwanym też maikiem lub nowym latkiem. Tylko gdzieniegdzie zachowała się pamięć o tej dawnej tradycji, czasem bywa też ona rekonstruowana w widowiskach folklorystycznych.

Kopernik wciąż odkrywany
Z prof. dr. hab. Krzysztofem Mikulskim rozmawiają dr Ewa Walusiak-Bednarek i prof. Marcin Czyżniewski

Nie tylko patrząc w gwiazdy
Z prof. Januszem Małłkiem rozmawia prof. Marcin Czyżniewski

Mikołaj Kopernik – autor pierwszych rozpraw ekonomicznych w Polsce
Mikołaj Kopernik był nie tylko astronomem, matematykiem, konstruktorem, prawnikiem, lekarzem, tłumaczem literatury klasycznej, duchownym, kartografem, ale również ekonomistą i działaczem gospodarczym.

Lekarz Mikołaj Kopernik
Kopernik nie dokonał żadnego przełomu w medycynie i choć przez ponad 40 lat prowadził praktykę lekarską, to niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę. W tym czasie był, co jest równie ciekawe, jedynym lekarzem na Warmii.

Czy Kopernik mówił po polsku?
Kwestia polskości wielkiego astronoma jest dyskutowana od dawna, szczególnie w środowisku historyków (por. Małłek 2015: 133; Mikulski 2015: 253–257). Do prawdy przybliża nas poszukiwanie źródeł związanych z miejscem zamieszkania i życiem przodków Mikołaja Kopernika oraz analiza dokumentów.

Kopernik od kuchni. Królewiecka książka kucharska
W Roku Kopernikańskim będziemy pisać o Koperniku od kuchni. Choć o ulubionych potrawach, smaku i kulinarnych pasjach wielkiego astronoma nic właściwie nie wiemy, to spróbujemy przedstawić od kuchni świat, w którym żył patron naszego uniwersytetu.