Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Nauka

zdjęcie

Jubileusz Profesora Kazimierza Lubińskiego

7 września 2018 r. w reprezentacyjnych wnętrzach Dworu Artusa w Toruniu odbyła się uroczystość jubileuszu urodzin oraz 45-lecia pracy naukowo-dydaktycznej prof. dr. hab. Kazimierza Lubińskiego.

Uroczystość zorganizowana została pod patronatem prezydenta Torunia Michała Zaleskiego, z udziałem prof. dr. hab. Andrzeja Sokali - prorektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Moniki Kuleszy-Czupryn - dyrektor Wydawnictwa Wolters Kluwer oraz wielu wybitnych przedstawicieli nauki i praktyki prawa procesowego cywilnego.

więcej informacji

zdjęcie

Słowo wstępne

Z wielką satysfakcją oddajemy do rąk Czytelników „Głos Uczelni” w nowej – całkowicie różnej od poprzednich – odsłonie. Najstarsze polskie czasopismo akademickie zmienia nie tylko szatę graficzną, objętość i cykl wydawniczy. Przede wszystkim zmienia się koncepcja jego zawartości merytorycznej i sposobu funkcjonowania w przestrzeni medialnej. „Głos” staje się periodykiem ściśle popularnonaukowym, skupionym na najnowszych i najciekawszych dokonaniach naszych pracowników, doktorantów i studentów. 

więcej informacji

zdjęcie

Jarosław Gowin dla "Głosu Uczelni"

Szanowni Państwo,
Dziękuję za zaproszenie do zabrania głosu w najstarszym piśmie akademickim w Polsce w tak ważnym dla Redakcji i Czytelników czasie.

więcej informacji

zdjęcie

Dawne i współczesne oblicze medycyny weterynaryjnej

Śledząc dzieje medycyny weterynaryjnej, nietrudno dostrzec jej pierwotny, głęboki związek z medycyną. Pierwsi lekarze w starożytności okazjonalnie trudnili się leczeniem zwierząt. Kodeks Hammurabiego przewidywał nagrodę za wyleczenie wołu w wysokości 1/6 przewidzianej za wyleczenie niewolnika. Podobnie mniej wynosiła kara za nieskuteczną terapię, zakończoną trwałym kalectwem lub śmiercią pacjenta. Pierwsze szpitale dla różnych gatunków zwierząt powstawały już ponad 2 tys. lat temu w Indiach, natomiast dla zwierząt z jakiegoś powodu wyróżnionych np. kotów czy bocianów – w czasach proroka Mahometa.

więcej informacji

zdjęcie

Toruński ośrodek konserwacji zabytków - tradycja i współczesne wyzwania

W drugiej połowie XX wieku naukowe podstawy działań konserwatorskich rozwijały się w Polsce równolegle z innymi ośrodkami w Europie. Założenie, że konserwacja dzieła nie może się odbywać bez dokładnego rozpoznania zabytku było bliskie toruńskiej szkole konserwacji od początku jej istnienia.

więcej informacji

zdjęcie

Różne aspekty alergii

Z prof. dr. hab.Zbigniewem Bartuzi, prezydentem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, kierownikiem Katedry i Kliniki Alergologii, Immunologii Klinicznej i Chorób Wewnętrznych Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UMK rozmawia Winicjusz Schulz

więcej informacji

Archiwum