Nauka

Hejt – zjawisko psychoaktywne
Z dr. hab. Wiktorem Dróżdżem, prof. UMK, kierownikiem Katedry Psychiatrii na Wydziale Lekarskim, o psychicznych aspektach i skutkach mowy nienawiści w kontekście powszechnego oddziaływania hejtu zarówno na samych sprawców, jak również adresatów i biernych uczestników, rozmawia Tomasz Ossowski

Konopnicka. Arcypoetka
Maria z Wasiłowskich Konopnicka – decyzją polskiego Sejmu współpatronka roku 2022 – przyszła na świat 23 maja 1842 roku w Suwałkach. Przymiarki do obchodów 180-lecia jej urodzin zapowiadały się skromnie.

Sztuka rozumienia rzeczywistości
Z prof. Włodzimierzem Wincławskim o drodze życiowej i socjologii rozmawia Wojciech Streich
– Zacznijmy od początku, czyli od Lubrańca, gdzie urodził się Pan w 1942 roku. Jak przebiegało Pańskie dzieciństwo i młodość?

Po co nam Święta?
Z dr. Adrianem Wójcikiem – adiunktem w Katedrze Psychologii Społecznej i Środowiskowej w Instytucie Psychologii UMK – rozmawia Ewa Walusiak-Bednarek

Dieta zimowa
Zima pod kątem żywieniowym nie jest wdzięcznym okresem. Kiedy za oknem robi się szybko ciemno, a temperatura na zewnątrz spada poniżej zera, pojawia się uczucie przygnębienia i osłabienia oraz rośnie ryzyko infekcji. Dodatkowo, sezon zimowy to czas, kiedy dostępność różnorodnych warzyw i owoców jest znacznie ograniczona.

Święty Mikołaj – szkic do portretu literackiego
Święty Mikołaj jest jednym z niekwestionowanych symboli świąt zwanych od jego imienia mikołajkami, a także Gwiazdki, czyli świąt Bożego Narodzenia. Stał się również ikoną kultury masowej, która ukształtowała jego nowy wizerunek – widoczny w stacjonarnych i cyfrowych przestrzeniach konsumpcji już od 2 listopada.

Kosmos i życie – lektura obowiązkowa i uzupełniająca (1)
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu, wspólnie z Wydawnictwem Naukowym UMK, zorganizowało spotkanie poświęcone książce Kosmos i życie z udziałem autorów prof. prof. Jana Kopcewicza, Włodzisława Ducha i Andrzeja Strobla. Spotkanie prowadził red. Winicjusz Schulz – redaktor naczelny „Głosu Uczelni”. Poniżej przedstawiamy obszerne fragmenty debaty.

Lepiej poznać sąsiadów
O spotkaniach polsko-ukraińskich z prof. Lubow Żwanko rozmawia dr Marcin Lutomierski

Wątroba – wyjątkowy organ zmieniający się z wiekiem
Wątroba jest organem, który z uwagi na pełnione liczne funkcje jest kluczowym zarówno w stanie zdrowia, jak i w odniesieniu do szeregu chorób, toczących się także poza jej obszarem.