Marta Ryhanycz, Maurycy Męczekalski
JUBILEUSZOWY ROK W AKADEMICKIM CENTRUM KULTURY I SZTUKI "OD NOWA"
Fot. Andrzej Romański

Akademickie Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa", a wcześniej Studencki Klub Pracy Twórczej "Od Nowa" to dla wielu osób związanych z Toruniem i nie tylko, miejsce niesamowitych i niezapomnianych przeżyć artystycznych. Właśnie tutaj swoje kariery rozpoczynały takie zespoły jak: Rejestracja, Kobranocka czy legendarna Republika, która swoje pierwsze próby i koncerty miała właśnie w "Od Nowie".

Teraźniejszość ACKiS "Od Nowa" to około 300 wydarzeń kulturalnych i uniwersyteckich w roku. Funkcjonując jako jednostka UMK, w znacznej mierze przyciąga społeczność akademicką, jednocześnie nie zamykając się przy tym na szerszą publiczność z Torunia, regionu i całej Polski. "Od Nowa" organizuje wiele wydarzeń oraz zajmuje się działalnością impresaryjną, promując przy tym muzykę, film, teatr, literaturę i sztuki wizualne. Należy również pamiętać, że Akademickie Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa" to nie tylko klub znajdujący się przy Gagarina 37a, ale również Aula UMK, w której miejsce mają równie ciekawe i ekscytujące wydarzenia, a także Radio "Sfera" i Chór Akademicki UMK.

W 2018 w ACKiS "Od Nowa", jak co roku, odbędzie się wiele wydarzeń artystycznych. Jednak ten rok jest wyjątkowy w związku z jubileuszem 60-lecia powstania klubu. Na rocznicowe wspomnienia i podsumowania przyjdzie jeszcze czas, ale warto zaznaczyć, że jubileusz zostanie uświetniony szeregiem wydarzeń zaplanowanych w dniach 16-20 października. W programie uroczystych obchodów m.in.: koncerty, w tym specjalny koncert jazzowy z udziałem Jana Ptaszyna Wróblewskiego, dzień filmowy, pokaz teledysków związanego przez lata z klubem Yacha Paszkiewicza, wystawa prac prof. Stefana Kościeleckiego - pierwszego kierownika "Od Nowy" oraz spotkania.

Prócz wydarzeń jubileuszowych, zaplanowaliśmy na ten rok liczne koncerty wykonawców reprezentujących różnorodną stylistykę. W najbliższych miesiącach na scenach Centrum wystąpią m.in.: Quebonafide, O.S.T.R., Bass Astral & Igo (elektronika), Dawid Kwiatkowski, Ich Troje, Blue Cafe oraz znana słoweńska grupa Laibach prezentująca nurt industrial. Niezmiennie od lat fani Kazika Staszewskiego będą mogli w październiku zarezerwować sobie czas na koncert Kultu, który zawsze o tej porze roku odbywa się w ramach "Pomarańczowej Trasy" zespołu. Na scenie Auli będzie można zobaczyć znanych aktorów filmowych i telewizyjnych w różnych spektaklach teatralnych oraz wybitnych muzyków, m.in. Korteza, Lao Che czy Stare Dobre Małżeństwo. W październiku zaplanowany jest koncert specjalny laureata X Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego, który będzie dużym wydarzeniem artystycznym. Pod koniec roku odbędzie się tradycyjny już Uniwersytecki Koncert Charytatywny, który cieszy się popularnością w środowisku akademickim i nie tylko.

Nie zabraknie także koncertów jazzowych, które tradycyjnie odbywają się w jedną środę miesiąca. Za sprawą Uniwersyteckiej Rozgłośni Radio "Sfera", niezmiennie raz w miesiącu będą odbywać się koncerty lokalnych zespołów w ramach cyklu "Koncertowa Fala". Raz w miesiącu również zaplanowane są "Wieczory Podróżnika", na których można poznać ciekawych ludzi, dzielących się swoimi wrażeniami z podróży w odległe zakątki świata. Podczas najbliższych spotkań przeniesiemy się do słonecznej Grecji, dzikiej Afryki, a także na tajemniczy Kaukaz. Planowany jest również powrót spotkań z artystami sztuk wizualnych - rzeźby, malarstwa, grafiki itp. w ramach cyklu "ArtClub". Warto dodać w tym miejscu, że wiele z tych wydarzeń odbędzie się na "małej scenie", znajdującej się przy odnowionym barze klubu, który swoje oficjalne otwarcie miał w połowie lutego.

Nowością w programie 2018 roku jest cykl spotkań zatytułowany "świat Od Nowa". Tematami spotkań są zagadnienia dotyczące polityki międzynarodowej oraz problemów współczesnego świata, komentowane przez wybitnych obserwatorów. Nowy cykl powstał za sprawą prof. Marcina Czyżniewskiego i dr Agnieszki Bryc z Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK, którzy będą gospodarzami spotkań.

Przez cały czas funkcjonują obie galerie, znajdujące się w klubie "Od Nowa": "Dworzec Zachodni" oraz Galeria "011". Planowane są przynajmniej dwa wernisaże w miesiącu, rozpoczynające daną wystawę. Prócz tego nie zabraknie spektakli improwizacyjnych, stand-upów oraz slamów poetyckich.

Wielbicieli dobrego filmu czeka w poniedziałki i wtorki "Niebieski Kocyk". W ofercie kina nie zabraknie najnowszych rodzimych i zagranicznych produkcji w najniższych cenach w Toruniu.

ACKiS "Od Nowa" jest organizatorem cyklicznych, autorskich festiwali. Za nami już międzynarodowy JAZZ Od Nowa Festiwal, na którym wystąpili artyści z 8 krajów (m.in. USA, Kuby, Szwecji i Włoch). Przed nami jeszcze kilka kolejnych festiwali. Już w marcu Afryka Reggae Festiwal, który dotychczas odbywał się w styczniu, ale od tego roku został przeniesiony na marzec (16 i 17 marca). Jak co roku nie zabraknie słonecznych rytmów, które zawładną "Od Nową". Podczas najbliższej edycji usłyszymy Yellow Umbrella, Bakshish, Junior Stress, Ras Luta, toruński Paraliż Band i wielu innych wykonawców.

Marzec w Od Nowie minie również pod znakiem filmów dokumentalnych, bowiem w kinie "Niebieski Kocyk" na cztery dni zagości 16. Festiwal Filmowy "Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie". Oprócz pokazów filmowych w ramach festiwalu będzie można uczestniczyć w spotkaniach z ekspertami wypowiadającymi się na tematy związane z problematyką łamania praw człowieka oraz w specjalnym spotkaniu z cyklu Wieczór Podróżnika dotyczącym wolontariatu w Ugandzie.

W innym terminie, niż dotychczas, odbędzie się festiwal teatralny. Alternatywne Spotkania Teatralne KLAMRA rozpoczną się tym razem w kwietniu, w pierwszy piątek po świętach Wielkanocnych. Tak, jak to było w poprzednich latach, festiwal potrwa 8 dni. Zaprezentują się znakomite zespoły reprezentujące różną estetykę teatralną m.in.: Teatr Ósmego Dnia, Wierszalin, Porywacze Ciał, Pożar w Burdelu, Teatr A Part czy Walny-Teatr. Z pewnością szczególne zainteresowanie widzów wzbudzi monodram w wykonaniu znakomitej Magdaleny Cieleckiej. Podczas KLAMRY nie zabraknie również spotkań, filmów, koncertów i wystaw.

Maj będzie z kolei należał w zupełności do studentów za sprawą, organizowanych wspólnie z Samorządem Studenckim, Juwenaliów. Oprócz bawiących się studentów, swoje święto będą mieli także miłośnicy poezji, którzy pojawią się na kolejnym Majowym BUUMie Poetyckim.

Jesień to czas następnych festiwali. Wszystkich, którzy pamiętają niesamowity koncert Ten Years After w minionym roku zapraszamy w listopadzie na 29. Toruń Blues Meeting.

W grudniu będziemy wspominali Grzegorza Ciechowskiego i Republikę. W ostatnim miesiącu roku planowane są inne tradycyjne wydarzenia: teatralny KATAR oraz Międzynarodowy Festiwal Fotografii i Filmu Przyrodniczego "Sztuka Natury".

Jak widać najbliższy rok w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa" zapowiada się bardzo interesująco. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do częstego odwiedzania klubu "Od Nowa" i Auli UMK.