UMK MOCNY W RANKINGACH

Podczas ostatniego przedwakacyjnego posiedzenia Senatu UMK rektor prof. Andrzej Tretyn z satysfakcją poinformował o sukcesach toruńskiej uczelni w kolejnych rankingach.

U.S. News Best Global Universities obejmuje 1000 najlepszych uczelni z 65 krajów. Na listę trafiło 13 polskich uczelni, a UMK jest wśród nich na 8. miejscu (5. wśród uniwersytetów). Toruński uniwersytet w Europie jest 375., a na świecie 911. W tym rankingu branych jest pod uwagę dwanaście kryteriów dotyczących przede wszystkim badań naukowych takich jak: międzynarodowa reputacja naukowa instytucji, reputacja regionalna, liczba publikacji, liczba cytowań, liczba konferencji naukowych czy współpraca międzynarodowa. Najwięcej punktów UMK uzyskał za współpracę międzynarodową - według tego kryterium znalazł się na 224. miejscu na świecie.

Prestiżowy uniRANK University Ranking (dawniej 4icu.org) obejmuje aż 12 358 uniwersytetów i uczelni z 200 krajów. Opiera się na popularności uczelni w Internecie. Pozycja w rankingu jest obliczana na podstawie algorytmu zawierającego pięć niezależnych danych pochodzących z różnych źródeł: Moz Domain Authority, Alexa Global Rank, SimilarWeb Global Rank, Majestic Referring Domains i Majestic Trust Flow. W tym rankingu odnotowano 127 polskich uczelni. Uniwersytet Mikołaja Kopernika zajął 6. miejsce w kraju (a 4. wśród uniwersytetów) i 738. na świecie.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika awansował o jedną pozycję w Rankingu Szkół Wyższych "Perspektyw" plasując się na wysokim 9. miejscu wśród uczelni w Polsce i 5. miejscu wśród uniwersytetów. Komentując ten wynik rektor UMK prof. Andrzej Tretyn przyznał, że rezultat jest tak dobry, że trudno go będzie w najbliższym czasie poprawić.

Ranking Szkół Wyższych "Perspektyw" to w istocie cztery rankingi: Uczelni Akademickich (obejmuje wszystkie - z wyjątkiem artystycznych - szkoły wyższe w kraju, publiczne i niepubliczne) posiadające uprawnienia habilitacyjne lub do nadawania stopnia naukowego doktora; Niepublicznych Uczelni Magisterskich; Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych oraz Uniwersytetów.

Ranking Uczelni Akademickich składa się z rankingu według typów uczelni (UMK utrzymał wysoką 5. lokatę wśród uniwersytetów) oraz rankingu według grup kryteriów, w którym wysoko oceniony został potencjał naukowy UMK (6. miejsce) oraz innowacyjność (7.) i prestiż (7.).

Po raz kolejny "Perspektywy" opublikowały również Ranking Kierunków Studiów. W 2017 roku przeanalizowanych zostało 68 kierunków. W tym zestawieniu świetnie wypadły 3 kierunki z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK w Toruniu: trzecie lokaty w swoich kategoriach zajęły: astronomia i fizyka (kierunki ścisłe) oraz fizyka techniczna (kierunki techniczne).

Zwycięzcami Rankingu Uczelni Akademickich 2017 są ex aequo Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński.

Silną pozycję UMK potwierdziło też zestawienie prestiżowego QS World University Rankings, w którym UMK po raz pierwszy znalazł się wśród 3% najlepszych uczelni na świecie. W prestiżowym QS World University Rankings UMK został ujęty po raz piąty. W tegorocznym rankingu zostało uwzględnionych 959 szkół wyższych (spośród ponad 26 tysięcy na całym świecie), w tym jedynie 9 najlepszych polskich uczelni.

W rankingu brane są pod uwagę następujące kryteria: opinia wykładowców (40% oceny ogólnej), opinia pracodawców (10%), stosunek liczby studentów do liczby wykładowców (20%), tzw. cytacyjność publikacji naukowych na podstawie Scopus (20%), odsetek wykładowców zagranicznych (5%) oraz odsetek studentów zagranicznych (5%).

Ranking przeprowadzany jest od 2004 roku przez organizację Quacquarelli Symonds zajmującą się problematyką nauczania na poziomie wyższym. Najważniejszym celem rankingu jest umożliwienie kandydatom na studia racjonalnego wyboru uczelni oraz popularyzacja idei studiowania poza krajem ojczystym.

UMK od kilku lat znajduje się w wąskim gronie polskich uczelni w rankingu QS World University Rankings. Po raz pierwszy w został ujęty w tym zestawieniu w 2013 r., obecny był również w latach 2014 i 2015. W 2016 r. Uniwersytet Mikołaja Kopernika znalazł się w pierwszej setce QS University Rankings dla Europy i Azji Środkowej.

(DPI, win)