PIERWSZY PRZESZCZEP
Fot. Piotr Myczko

Pierwsze w regionie przeszczepienie wątroby odbyło się w Klinice Chirurgii Wątroby i Chirurgii Ogólnej Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy. Operację przeprowadził 15-osobowy zespół lekarzy chirurgów, anestezjologów oraz pielęgniarek instrumentariuszek pod kierownictwem dr. hab. n. med. Macieja Słupskiego z Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UMK.

Operację wykonano 27 stycznia br. Warto podkreślić, że Bydgoszcz jest piątym miastem w Polsce (po Warszawie, Katowicach, Szczecinie i Wrocławiu), w którym miała miejsce tego typu operacja.

Transplantacja wątroby z racji funkcji w organizmie, położenia i ukrwienia narządu uznawana jest za jeden z najtrudniejszych z wykonywanych do tej pory zabiegów. Operacja może trwać kilkanaście godzin i wymaga od lekarzy ogromnej precyzji i doskonałego przygotowania. Zespół lekarzy z dr. hab. n. med. Maciejem Słupskim na czele przygotowywał się do wykonania tego zabiegu od wielu miesięcy. Bydgoskich lekarzy wsparł zespół (dwóch chirurgów, anestezjolog i instrumentariuszka) z Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie. Specjaliści ze Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy przez ostatni rok kształcili się w tej placówce.

Pobranie narządu trwało około 3 godzin, przeszczepienie około 5 godzin. Pacjentka czuje się dobrze. Klinika przygotowuje się do następnych zabiegów - planowane są już badania kwalifikacyjne kolejnych pacjentów.

(CPiI)