PROFESOR ORAZ ABSOLWENCI UMK WŚRÓD WYRÓŹNIONYCH

1 stycznia podczas Prezydenckiej Gali Noworocznej w toruńskim CKK Jordanki kolejne osoby zasłużone dla miasta uhonorowano medalami Prezydenta Miasta Torunia "Thorunium". Nagrodzeni w ten sposób to: Lucyna Sowińska - założycielka, kierownik artystyczny, pedagog i reżyser toruńskiego teatru młodzieżowego Studio Poetyckie oraz Tomasz Wasilewski - reżyser filmowy i scenarzysta. Ogłoszono też nominacje do Piernikowej Alei Gwiazd. Otrzymali je: prof. Marian Filar - prawnik oraz Tomasz Organek - muzyk, kompozytor.

Lucyna Sowińska - założycielka, kierownik artystyczny, pedagog i reżyser teatru młodzieżowego Studio Poetyckie, ukończyła filologię polską na UMK, podyplomowe Studium Etnografii oraz Podyplomowe Studia Wiedzy o Filmie, Teatrze i Telewizji. Specjalizuje się w literaturze współczesnej, w Studiu Poetyckim prowadzi wykłady i warsztaty teatralne ukazujące metody pracy teatralnej z młodymi wykonawcami, publikuje również artykuły metodyczne. W 2008 roku otrzymała statuetkę "Anioła" przyznaną przez Książnicę Kopernikańską za wieloletnią artystyczną współpracę na rzecz chorych i niepełnosprawnych. Wyróżniona również odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej" i medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Tomasz Wasilewski to rodowity torunianin, reżyser filmowy i scenarzysta, nagrodzony jedną z najbardziej prestiżowych nagród filmowych na świecie - Srebrnym Niedźwiedziem za najlepszy scenariusz za film "Zjednoczone Stany Miłości" na 66. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Dwa lata temu odebrał nagrodę Flisaka Tofifest, ufundowaną przez Prezydenta Miasta Torunia za film "Płynące wieżowce".

Marian Andrzej Filar to prawnik, profesor zwyczajny, polityk, poseł na Sejm VI kadencji, członek licznych towarzystw naukowych polskich i międzynarodowych. Jest autorem przeszło 180 prac i wydawnictw książkowych w języku polskim i językach obcych z dziedziny prawa karnego, polityki kryminalnej, seksualnego prawa karnego, lekarskiego prawa karnego, promotorem licznych rozpraw doktorskich i prac magisterskich. W bogatej karierze był także wykładowcą na wielu uniwersytetach zagranicznych (m.in. Niemcy, Włochy, Finlandia), ekspertem ONZ w dziedzinie zapobiegania i kontroli przestępczości. Jest współautorem kodyfikacji prawa karnego i lekarskiego; odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Tomasz Organek jest muzykiem, kompozytorem, wokalistą, autorem tekstów, członkiem Akademii Fonograficznej ZPAV. Tomasz Organek znany jest z występów w zespole SOFA, którego był współzałożycielem. Do 2012 roku wraz z grupą nagrał trzy albumu studyjne, a także otrzymał nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii Nowa Twarz Fonografii. Od 2013 roku tworzy w ramach projektu Organek. Jest absolwentem filologii angielskiej na UMK. Organek otrzymał dwie nagrody Prezydenta Miasta Torunia w ramach festiwalu Toruńskie Gwiazdy w kategorii Nadzieja Roku 2014 oraz Płyta Roku 2014. Został uhonorowany Nagrodą Muzyczną Programu 3 Polskiego Radia im. Mateusza Święcickiego, a także otrzymał Nagrodę Artystyczną Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego.

Na podstawie materiałów z TAK opracował Winicjusz Schulz
Fot. Małgorzata Litwin