Wojciech Chudziak, Winicjusz Schulz
ARCHEOLODZY W FORBSIE

W internetowym wydaniu słynnego magazynu Forbes pojawił się artykuł "Healthy Vampires Emerge from Graves In Medieval Polish Cemetery" ("Zdrowe wampiry wynurzają się z grobów na średniowiecznym polskim cmentarzu"). To publikacja nawiązująca do badań od lat prowadzonych przez toruńskich archeologów w Kałusie pod Chełmnem.

Odkrycie tzw. wampirów w Kałusie to nie jest naukowy news. O sprawie było głośno już wiele lat temu. Jak zatem doszło teraz do tej publikacji w prestiżowym magazynie? Okazuje się, że historia ta może być równie interesująca jak i same odkrycia archeologów. Ciekawie też ukazuje losy naukowych odkryć i ich popularyzacji w świecie.

Badania wczesnośredniowiecznego zespołu osadniczego w Kałdusie, czyli historycznego Chełmna, prowadzone są przez Instytut Archeologii UMK od 20 lat, przez zespół pod kierownictwem prof. Wojciecha Chudziaka. Jest to jeden z najlepiej rozpoznanych, jak dotąd, pod kątem studiów interdyscyplinarnych, ośrodków okresu wczesnopiastowskiego, m.in. również w zakresie antropologii fizycznej i bioarcheologii.

Ostatnio na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, w oparciu o materiał źródłowy pozyskany w trakcie tych badań, obroniony został doktorat Magdaleny Matczak, która opracowała problem osób chorych i niepełnosprawnych pochowanych pod Górą św. Wawrzyńca w Kałdusie i ich miejsca w ówczesnym społeczeństwie.

Niektóre tezy z tej dysertacji przedstawione zostały na konferencji American Association for Physical Anthropologists 15 kwietnia 2016 w Atlancie (USA). Zainteresowała się nimi Kristina Killgrove, profesor University of West Florida, zajmująca się popularyzacją bioarcheologii w mediach i prowadząca własną stronę na Forbsie. Postanowiła przybliżyć swoim czytelnikom wyniki tych badań, które zostaną opublikowane w kolejnym tomie wydawanej przez Instytut Archeologii UMK serii Mons Sancti Laurentii.

Publikację internetową można znaleźć pod adresem: http://www.forbes.com/sites/kristinakillgrove/2016/06/01/healthy-vampires-emerge-from-graves-in-medieval-polish-cemetery/#6ae863914958

Oglądalność osiągnęła już ponad 287 tysięcy wejść.